Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Pro časopis Dřevo & Stavby

Staré dřevo hitem designerů i u nových interiérů

Minimalistický design interiéru s použitím starého dřeva - ratajsky.cz

Chtělo to změnu

Taky se Vám už okoukaly ty studené, minimalistické interiéry? Máte radši když může oko dlouze spočinout na nějakém teplém, lidském materiálu? A také obdivujete stopy po používání a po čase?

Velkým trendem v interiérech i exteriérech budov je použití „historického“ materiálu, často zvaného „staré dřevo“. Fřevo je nejčastější, ale najdou se i realizace s aplikací kamene. Jde o reakci na neútulnost moderních interiérů, nebo touhu o kontakt s věky? Určitě mají lidé motivaci různou, ale výsledkem použití těchto materiálů jsou opravdu krásné, originální interiéry. I z fotek pocítíte dotek historie. Výsledek nemusí být v rustikálním stylu, i když tam se tyto materiály používají kontinuálně. O mnoho zajímavější je použití v moderních, jednoduchých prostorech. Dodají potřebný kontrast a něco lidkého.

Prkna a trámy třeba ze staré mlýnice

Dřevěný materiál dovozci hledají leckdy v dalekých zemích, někdy i v českých krajinách. Speciálně vyškolení tesaři opatrně demontují budovy a svážejí ručně tesané trámy ze starých, bouraných budov. Využití najdou i použitá kvalitní a také ručně opracovaná podlahová prkna. Dřevo z těchto staveb je již krásně vysušené, vyzrálé a leckdy i poškozené dřevokazným hmyzem. I tato věc se, pokud jde jen o vzhled a ne o další šíření kazů a hmyzu, pokládá za cennou. Pro někoho to může zavánět bazarem a levným materiálem, ale opak je pravdou. Je to luxusní materiál pro obdivovatele původních starých pivovarů, mlýnů či jiných historických budov, ze kterých se při bourání materiál zachraňuje. Zastoupeny jsou častěji dřeva jehličnatých, ale i i listnatých dřevin.

Trámy se řežou na desky, nechávají v celých kusech, či připravují k jinému například podlahářskému použití. Textura dřeva je velice výrazná, nenapodobitelná jakoukoliv patinovací technikou. Rádi tento materiál použávají architekti či designéři do svých realizací.

Interiér ložnice s obkladem z opáleního dřeva - rustic bedrooms

Kde jsme staré dřevo našli

I my jsme tyto přitažlivé materiály v posledních letech měli možnost vidět na vcelku bežných místech. Setkali jsme se s nimi na recepčních pultech ve welness hotelích, na pultech vystavovatelů veletrhů a samozřejmě i v běžném použití ve veřejných i soukromých interiérech. Podlahy, obklady stěn, nosné trámy ale i nábytek lze vyrobit z tohoto „starého“ dřeva. Stáří může být od sta do cca tří set let. Texturu dřeva ovlivňuje původní ruční opracování, ale také dlouhodobé působení povětrnostních podmínek a oxidace dřeva. U podlahových prken je ceněné i letité ošlapání. Oblíbené jsou i prkna s původními nátěry, to ale už brousíme v abglii oblíbených vintage interiérech a necháme si je na příště.

Architekt interiérů a staré trámy na recepci - iluxus.cz

Kolik stojí tato stará „lahůdka“ oblíbená nejen u bytových architektů ?

Cena tohoto dřeva není malá. V průměru může být i třikrát až čtyřikrát dražší nez běžné masivní dřevo. To napovídá i jeho použití v luxusnějších provozech, ale pokud se Vám zalíbilo a peněz máte na realizace svého bydlení tak akorát, můžete ho použít jen částečně. Například jím zvýraznit jen jednu, nebo část stěny. Nebo si nechat vyrobit pořádný a „starý“ masivní dřevěný stůl. Takový, která Vaše rodina může dědit i další generace. Je to materiál již pořádně prověřený a trvanlivý. Určitě Vás nepříjemně nepřekvapí jako leckterá dřevotříska, či překližka s nekvalitním povrchem, se kterou se bohužel dnes bežně u nábytku setkáváme a která opravdu moc dlouho nevydrží.

Omšelý design interiéru vytvoříte starými materiály - desiretoinspire.net

Dřevo s patinou pro klid duše nás všech

Výhodou použití těchto prken je, že nemusíte řešit každý vzniklý škrábanec a nemusíte být neurotičtí kolik bude zase stát oprava nové podlahy či krásného kusu nábytku. Výrobky ze starého dřeva již poškrábané jsou, mají různou barevnost, někde jsou trochu uštípnuté a jinde zkroucené. A to vám umožní se již doma jen v klidu posadit a kochat se jejich opravdu hlubokou krásou.

BLOG

archív