Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

OSVĚTLENÍ KUCHYNĚ a jeho vliv na bytový design


Dobře zvolené osvětlení Vám dodá pocit větší přehlednosti, víc si užíjete barvy a vzhled jídla již při vaření a také dodá pověstnou třešničku na dort vzhledu vaší kuchyně.

Dle zkušnosti interiérových architektů je rozdíl mezi stejným, ale jednou špatně nasvětleným a jednou krásně nasvětleným, tím co z interiéru udělá hvězdu mezi šedou průměrností.

Úloha kuchyně se v historii proměňuje a ze zapomenuté místnosti pro služebnictvo kdesi ve sklepě se z ní postupně stává perla každé domácnosti. A aby se tato perla jaksepatří blyštěla a třpytila, a také se v ní pohodlně vařilo, je potřeba ji dobře osvětlit.

 

SVĚTELNÉ ZÓNY

Teorie 4 světelných zón je dělí na:

-    zóna pracovní (pracovní plocha, dřez, varná deska)

-    obecná část (pro bezpečnou orientaci a pohyb po místnosti)

-    předváděcí (pokud chcete zvýraznit sbírku mlýnků na pepř nebo historických kuchařek)

-    dekorativní (zvýraznění nekterého prvku kuchyně – např. niky, bar, sádrokartonová podhled)

 

CENTRÁLNÍ SVÍTIDLO

Patří do zóny obecné, takže pokud ho budete používat i na práci u kuchyňské linky, budete si stínit zády.

Projektanti ho většinou standarně umísťují do středu místnosti, ale pokud budete mít rozvržení kuchyně jinak, je dobré to přizpůsobit řešení a mít ho jako praktickou dekoraci nad jídelním stolem nebo v trochu jiné podobě nad barovým pultem.

 

LED DIODY, HALOGENKY, ZÁŘIVKY, SVĚTELNÁ DNA

Toto jsou různé typy zdrojů používající se na zónu pracovní.

Konkrétní výběr záleží na potřebné intenzitě osvětlení, designu i různé sptřebě elektřiny.

Tyto zdroje také mohou mít odlišnou barvu světla a ta by se měla volit dle barevného ladění interiéru, osobních preferencí, ale také orientaci ke světovým stranám.

Největší možnosti volby v intenzitě a barvě mají právě LED diody, které se často používají na dekorativní podsvětlení kuchyňských prvků.

Také světelná dna jsou spíše prvkem estetickým, jde vlastně o skleněné dno horních skříněk, kde jsou osazeny zářivky. Sklo je mléčné a intenzita osvětlení není úplně rovna například klasickým samotným zářivkám.

Komu se nelíbí mít pod horními skříňkami zářivky, má možnost si vybrat z různých tvarů halogenek, které se dají zafrézovat do dna skříňky a nejsou pak nápadné.

 

ORIENTACE KE SVĚTOVÝM STRANÁM

Místnosti orientované na jih a západ působí většinou dostatečně teplým sojmem, takže se můžeme celkově uchýlit i k studenějším barvám.

Naopak místnosti mající okenní otvory na sever a západ bývají pochmurnější a tak se jim často pomáhá teplejšími odstíny z barevného spetkra  a to i v případě osvětlení.

 

Samozřejmě že se najdou i interiéry kde chceme záměrně dosáhnout pocitu opačného, s tím se často setkáváme u komerčních interierů, které se snaží vypadat chladně a vznešeně. Správnou volbou nasvětlení lze dosáhnout i svěžího mrazivého pocitu, tak jako měla přání jedna firma vyrábějící mentolové žvýkačky :).

 

ODSAVAČ PAR

Zdroj osvětlení je i odsavač par, který v drtivé většině obsahuje některý ze zdrojů osvětlení a perfektně tedy vidíte přímo do hrnce i za zimních tmavých večerů.

 

VNITŘNÍ OSVĚTLENÍ SKŘÍNĚK

Jako doplňkové se používá i osvětlení vevnitř v zásuvkách a skříních. Toto je pohodlné protože se automaticky rozsvítí při otevření úložného prostoru.

 

DESIGNOVÉ NÁPADY

Vyšperkovat kuchyni si můžete i osvětlením vevnitř vodovodní bateie, jejíž barva se mění z červené na modrou dle teploty vody.

Někteří výrobci mají v nabídce i barevné nasvětlení celých dřezů, které má bohaté uplatnění v efektních restauracích, showroomech, ale i designových bytech.

BLOG

archív