Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Slavní designéři - portrét LC (náhled) Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) (1887-1965)

původem švýcarský architekt, tvůrce základů moderní architektury, urbanista, malíř, designer


V rodném švýcarském městě se učí tradičnímu řemeslu - hodinářským rytcem. Velmi ale prahne po uměleckém vzdělání a řemeslo záhy opouští. Studuje malířství a architekturu. Při studiích ve Vídni se setkává s Josefem Hoffmannem.

Slavní designéři -  LC-design nábytku (normální)

Na cestách po Itálii poznává klasickou architekturu. Cesty ho vedou i do Řecka, Turecka a Balkánu a plní skicák svými postřehy z cest. Pracuje v Paříži u Jacquesa Perreta, průkopníka železobetonu. Později pracuje u Petera Behrense, stejně jako si jeho ateliérem prošli Mies van der Rohe a Waltr Gropius.

Nachází spřízněnou duši v kubistickém malíři Amedée Ozenfantem a spolu definují purismus v založeném časopise L`Esprit Nouveau. V tomto časopise propagují funkcionalistické myšlenky.

Le Corbusier pracuje se svým bratrancem Pierrem Jeanneretem. LC chce vytvořit STROJ NA BYDLENÍ. Tvoří základní typy bydlení Domino a Citrohan, které jsou skladebnými jednotkami jeho domů.

Slavní designéři - LC-navrhy domu (normální)

Definuje 5 základních bodů funkcionalistické architektury: 1-dům na pilotech, 2-volný půdorys-otevřený prostor bez zdí, 3-pásová okna, 4-fasáda bez ornamentů, 5-střešní zahrada.

Navrhuje vily (Vila Savoy), domy (Unite d`Habitation-Marseille) a také celá města (Paříž - zářící město, Chandigarh).

Designu nábytku se věnuje společně s Charlotte Perriand a navrhují několik typů nábytku. Tento nábytek se používá dodnes do moderních interiérů a již za života tvůrce se jeho výroby ujímá firma Cassina.

S využitím poznatků o zlatém řezu a Da Vinciho lidské postavy navrhuje MODULOR - měřítko pro tvorbu bydlení.

Text: LIVE IN ITT

Foto: Cassina

BLOG

archív