Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Jak se udržuje laminátová podlaha

Dobrý den,

zvažujeme koupi nové podlahy a cenově je pro nás dostupnější podlaha laminátová, než dřevěná. Jen jsme někde slyšeli že se špatně ošetřuje a pokud ji škrábneme, není opravitelná.

Jak by jste nám poradila se rozhodnout? Uděláme chybu s laminátem?

Děkuji za odpověď.

Lenka Valehrachová

 

Dobrý den,

Vaše otázka naráží na častý oříšek zájemců o koupi podlahy. Dle mých zkušeností se ve většině případů přikloní výběr k podlaze laminátové.

Tyto podlahy jsou vyrobeny ze speciálně slisovaných dřevěných vláken a chovat bychom se k nim měli podobně jako k podlahám dřevěným avšak laminát je všeobecně považován za odolnější a tvrdší. Stejně jako dřevu mu škodí přílišná vlhkost. Voda zateklá mezi spáry jednotlivé lamely vzduje a podlaha se pak nepěkně vyboulí a při rychlé změně na suché prostředí se může zkroutit. Proto by se montáž podlahy i veškerého nábytku měla provádět do řádně vyschlé stavby, která už se bude kontinuálně používat a vytápět (50-60% vlhkost při 20°C).

Co se týče údržby, tak k pravidelnému úklidu stačí lux. Vysávat by se ovšem mělo co nejčastěji, protože drobné kamínky a nečistoty mohou na podlaze zanechat škrábance. Při větším znečistění se vytírá mokrým mopem a následně dosucha. V žádném případě však nevylévejte na podlahu větší množství vody. Postupuje se ve směru vláken a nejlépe přípravky určenými na laminátové podlahy.

Praktické je si na spodní plošky nábytku, a hlavně židlí nalepit plstěné chrániče, které jsou k laminátu ohleduplné. V případě poškození nezoufejte, i laminát se dá opravit. Nelze ho sice jako dřevěnou podlahu zbrousit, ale velké vrypy se dají bez problému vytmelit. Sadu tmelů v různých barvách mají podlaháři v základní výbavě. V nejvážnějších případech se u podlahy spojené na suché zámky (ne lepené !) dají vyměnit poškozené lamely za nové.

Laminát je odolný i vůči UV-paprskům takže je stálobarevný a u opravovaných částí (narozdíl od dřeva) nemusíte mít strach z odlišného odstínu.

V dekorech laminátových podlah je obrovský výběr a tak si vytipujte takovou podlahu, která bude s ostatním zařízením ladit a která pro Vás bude cenově dostupná.

Dana Krčmářová /bytová architektka a designerka

BLOG

archív