Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Jak bytový architekt používá dřevěné obklady  v interiéruV interiéru se dřevo objevuje nejen na nábytku a bytových doplňcích, ale také ve formě dřevěných obkladů.

Tento prvek má v interiéru velký estetický význam. (Jistě všichni známe dekorativní kazetové obklady na zámcích).

 

Optické působení rozčlenění interiéru

Umístěním dřevěného obkladu můžeme ovlivnit vnímání velikosti a rozměrů místnosti. Obložíme-li místnost  svislými prvky, prostor se zdá vyšší, kratší a užší.

Vodorovné členění vyvolává dojem nižšího, delšího a širšího prostoru.

Rozdělení na velké plochy prostor opticky zmenšuje (to platí i u dlažby, dekorů tapet, …) a použití menšího dělení prostor zvětšuje.

 

Praktické dopady použití dřevěného obkladu

Obložení interiéru má i své praktické stránky, a to hlavně u veřejných interiérů, jako jsou restaurace, čekárny, či zasedací místnosti. Zde má obložení stěn hlavně zabránit zničení omítky stěn a také je vhodné pro snadnější údržbu.

 

Z interiérů, kde je použito dřevo, vyzařuje teplo a klid. Vesměs si tyto pocity vybavujeme z rekreačních zařízení penzionů a chat, kde bývá velice často použit tnto materiál na obložení stěn.

 

Druhy dřev v interiéru

Dřevinou používanou pro obklady je nejčastěji smrk, borovice, modřín a jedle. Z tvrdších a ekonomicky nákladnějších listnatých dřev jsou to lípa, bříza, a dub. V minulosti byly oblíbené také tropické dřeviny jako mahagon a teak, ale jejich obliba nově vzrůstá, takže se s nimi můžeme setkat i v nejmodernějších interiérech, kam přivádí svojí výraznou texturou teplou a exotickou atmosféru.

 

Stěny mohou být obloženy ve formě:

-prken

-rámová obložení s výplněmi

-deskové obložení

 

U stropů se k tomuto výčtu ještě přidávají již zmiňované kazetové obklady.

 

Koupelny a sprchové kouty

Do koupelen a sprchových koutů je možné použít odolné teakové dřevo, které má specifické vlastnosti a odolává vlhkosti, plísním a také chemickým prostředkům.

 

Montáž obkladů

Montáž obkladů se provádí na neomítnuté stěny, které by ale měly být vyschlé. Obložení se připevňuje na nosnou konstrukci z latí, která umožní mít mezi stěnou a obkladem mezeru 2-3 cm pro odvětrávání a zároveň fungující jako vzduchový polštář zabraňující tepelným ztrátám.

 

Povrchová úprava

Povrchová úprava se provádí stejná jako u ostatních dřevěných prvků v interiéru, tedy moření, lakování, voskování a pro zvýraznění struktury dřeva i kartáčování. Není tedy problém vzhled obložení sladit s ostatním interiérem.

BLOG

archív