Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Jak na interiér pokoje dítěte v kojeneckém věku


I přes snahy rodičů malému miminku pokoj co nejvíce vyzdobit, dítě vnímá jen postýlku, ohrádku a podložku na hraní.

V prvních dvanácti měsících se dítě razantně tělesně i duševně vyvíjí. První tři měsíce dítě fixuje předměty zrakem, později osahává a strká do pusinky.

Kolem prvního roku začíná lézt a někdy i chodit – nejpozději v této době by jste měli odstranit z jeho dosahu všechny křehké věci, které by dítě mohlo zničit.

 

Co v pokoji nesmí chybět

Základním vybavením je tedy dětská postýlka a záhy začneme pkoj zaplňovat komodami, šatníkem a truhlami na ukládání značného množství hraček.

U nábytku existují dvě možnosti: buď kupujete nový nábytek jakmile dítě povyroste, nebo rovnou koupíte nábytek rostoucí (dají se koupit zvětšovací postýlky, stolky, židle). Ostatní vybavení se nemění velikostně, ale podléhá měnícímu se vkusu dítěte. Je proto dobré se zaměřit na nábytek, který se dá rozšířit či detaily změnit jeho vzhled.

pastelový klidný interiér pro miminko   pokoj pro miminko kluka

 

Na co je důležité dát si pozor v interiéru pokoje pro nejmenší:

-          tyče u postýlky by od sebe měly být vzdálené max 6 cm (aby tam dítě nemohlo strkat hlavičku)

-          nábytek by neměl mít ostré hrany ani výstupky

-          neměly by tam být vyjímatelné a drobné prvky

 

Barevnost pokoje pro miminka

Pokoj by měl být pohodlný a praktický a také je důležité použití barev: výrazné základní barvy a silné kontrasty dítěti napomáhají vytvořit si rozlišovací schopnosti vidění a miminka je mají rády.

Pro hyperaktivní dítě jsou vhodnější klidnější barvy. Žlutí barva navozuje pocit radosti, avšak neměla by být moc ostrá. Nejsou vhodné ani tmavé odstíny, protože pohlcují světlo a dětem se většinou nelíbí.

dětský pokoj s lesní atmosférou

 

Materiály v dětském pokoji

Povrchy stěn by měly mít otíratelný povrch, například vliesové tapety či nátěry omyvatelnou barvou. Na podlahu se příliš nedoporučují koberce, protože se v nich drží prach a roztoči, kteří podporují alergie a astma. Lepší je hladká podlahová krytina (laminát, vinyl, parkety,korek, …).

Důležité je také  ověřit si materiál, ze kterého je nábytek vyroben, zda nevypařuje  škodlivé sloučeniny z chemických látek použitých při výrobě. Vhodné je nábytek po koupi na nějakou doubu „vyvětrat“, aby se mikročástice uvolnily dříve než v pokoji ve kterém dítě dýchá (to platí hlavně u plastového a lisovaného nábytku). Nábytek z masivního dřeva nebo jiného přírodního materiálu, který nevylučuje žádné látky.

 

Pro miminko je tedy důležité základní barevné ladění pokoje a jeho navozená nálada. Zvláště se zaměřují na pohybující se předměty a nebo věci vydávající zvuky, což obojí přispívá k jeho rozvoji. Pokoj by měl být zařízený s fantazií, ale také s ohledem na to, že příliš miminkovský pokoj rychle zastará.

BLOG

archív