Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

Slavní designéři - Charles Rennie Mackintosh (náhled) Charles Rennie Mackintosh (1868-1928)

skotský architekt a designer, malíř a sochař


Jeho návrhy ovlivnily evropský design. Byl předním členem hnutí Arts and Crafts a secese.

Slavní designéři - návrhy grafiky a vitráže (normální)

Studoval klasickou architekturu a oženil se s malířkou Margaret Mc Donald. Většina života a také jeho tvorby spadá do skotského města Glasgow. V období růstu a průmyslového rozkvětu město nabízelo dostatek uplatnění při navrhování domů, interierů a uměleckých předmětů.

Mackintosch navrhuje širokou škálu předmětů, dekory textilií, vitráže a zařízení domů. Navrhuje také několik domů od stavby až po detial, což umožňuje dokonale vyznít jeho výtvarnému stylu. V domech najdete dle jeho návrhu nábytek, výzdobu, svítidla, ale i třeba kliky u dveří.

Byla to vskutku renesanční osobnost.

Jeho styl byl ovlivněj asijskou kulturou, zvláště Japonskem a také moderními ideály této doby. Moderní obroda umění a architektury o kterou se snažily tehdejší umělci hlásala příklon k funkčnímu a praktickému designu. Zařizování bydlení se mělo oprostit od nepraktických dekorrativních prvků, které v minulosti vyjadřovaly bohatství majetele.

Mackintosh vytváří osobitý styl, který se vyznačuje strohým pravoúhlým tvarem a jemnými florálními motivy z křivek. Jeho styl můžeme zařadit do secese, ale nese si výrazné svébytné prvky.

Jeho budovy můžu z vlastní zkušnosti doporučit navštívit. Vyznačují se tajemnou atmosférou, ale jsou dokonalé v barevnosti a celkovém sladění interiérových prvků. Jeho styl je moderní dodnes.

Jeho návrhy nábytku se staly ikonami designových muzeí. Stavby navržené Ch. R. Mackintoshem jsou turistickým lákadlem Skotska a po světě putuje mnoho suvenýrů s použitím "mackintoshovských" motivů.

Slavní designéři - návrhy interéru a nábytku (normální)

Slavní designéři - architektonické návrhy (normální)

Slavní designéři - design textilu (normální)

BLOG

archív