Kontaktujte nás: 724 993 886 | dana.dole333@gmail.com

10 rad jak dobře spát - aneb návrh interiéru skvělé ložnice

Všichni dnes potřebujeme být výkonní a stresuodolní. Navíc se stále usmívat a být příjemní.

Ale jak toho dosáhnout? Základem je dobře s vyspat a tomu můžeme pomoci vhodně zařízenou ložnicí.


 

1 Orientace interiéru ložnice ke světovým stranám

Záleží na individuálním nastavení člověka. Dle dělení skřívan (ráno brzy vstává) a sova (raději si přispí) se můžeme základně zorientovat. Skřivanovi zařídíme spaní v pokoji s okny na východ a pro člověka, který chodí spát později a také později vstává, bude spíše vyhovovat ložnice orientovaná na západ. Vhodně se dají tyto podmínky v návrhu interiéru také upravit kvalitním zastíněním oken. Ideální je mít ložnici na zahradu a ne do rušné ulice.

 

2 Kam umístit postel dle bytového architekta

Tady je nejlepší si vybrat co nejklidnější prostor v místnosti. Neměla přes postel vést žádná komunikační zóna ani průvan. Není dobré mít postel přímo pod oknem ani u topení. Někomu také dělá dobře když přímo od dveří není vidět na postel, ale je tento průhled vhodně odcloněn nábytkem nebo jiným zařízením interiéru. Tohoto se využívá hlavně u dětských ložnic, kdy se design interiéru navrhuje tak aby se dětem vytvořil jejich soukromý koutek, kde se budou cíti v bezpečí.

 

3 Je vhodná postel pod šikmým stropem v podkroví?

Místnost se skoseným stropem může mít pěknou a klidnou atmosféru, ale neumísťovala bych postel přímo pod šikminu s oknem. Je vhodné se zamyslet nad vstáváním z postele, aby se obyvatelé nebouchali do hlavy. Někdy třeba postel odsunout od obvodové zdi a vzniklý prostor využít jako úložný. Obecně se řídit radou že při provozu kolem lůžka se můžete uklidnit a ne si každou chvíli dávat pozor, zda se nebouchnete do hlavy.

 

4 Rádio, televize v ložnici

Ideální spací místnost je klidná a čistá, bez rušivých elementů. Hodně  záleží na návyku jak usínat. Vždy je ale kvalitnější nerušený spánek, než poklimbávání u televize. Pokud se tomu nedá zabránit, je vhodné televizi odclonit. U rádia s relaxační hudbou nelze mít výtku, pokud na tyto činnosti nemáme jinou místnost. Ale opět je vhodné ho umístit nerušivě. Tak aby byl design interiéru čistý a klidný.

 

5 Dle čeho vybíráme postel

Zásadní jsou vkus a finance. Důležitá je délka postele podle výšky postavy - měla by být minimálně o 20, lépe o 25 cm větší. Široká postel nabízí větší pohodlí. Důležitá je výška lehací plochy. Rám konatrukce a rošt s matrací se k sobě musí funkčně a konstrukčně hodit.

 

6 Chyby při výberu postelí ze zkušenosti designera interiérů

Podcení se rozměr postele. Postel se dostatečně nevyzkouší a nákup se uspěchá. Každý spáč z páru by si měl otestovat svou matraci. Výška postele by se měla volit s ohledem na věk a zdravotní stav kupujících. Sice záleží na designu, ale investovat by se mělo hlavně do kvalitního roštu a matrace, tudíž do ZDRAVÍ.


7 Je lepší vyšší nebo nižší lůžko?

U nižších postelí je nebezpečný průvan a prašnost. Obecně se lépe vstává z postele vyšší a také se lépe stele. U starších lidí bychom měli vybírat výšku postele nad 40 cm.

 

8 Jaký design interiéru by měla ložnice mít?

Samozřejmě by se Vám měla líbit. Prostředí a barvy by měly být spíše klidnější. Barvy příjemné a sladěné. Dekorace navozující pocit harmonie a odpočinku. Je pěkné mít v ložnici dostatek místa a ideálně v ní neskladovat oblečení, které zachycuje prach.

 

9 Do manželské postele jedna nebo 2 matrace?

Určitě bych volila 2 samostatné matrace. Můžou se lépe vybrat na míru každému spáči. Snadněji se s nimi manipuluje a pokud přestane vyhovovat nebo se opotřebuje pouze jedna, je to jednodušší na výměnu. Také v případě potřeby polohování roštu je rozdělená matrace lepší.

 

10 Jaké materiály se na matrace dnes používají?

Polyuretanové pěny jsou stále v našich krajích oblíbené. Nabízejí širokou škálu možností jak nakombinovat tvrdosti a profily matrací. Jsou elastické a dobře prodyšné. Také se dobře udržují z hygienického hlediska. Hodně se používají tzv. líné pěny, které si uchovávají tvar těla díky teplu a tak odlehčují tlakové body. Dnes se i více navracíme k přírodním materiálům, například přidáváním celulózy do pěny kvůli lepšímu vázání vlhkosti. Ta se rychle odpaří a nepodporuje vlhké klima líbící se roztočům. Toto jsou důležité vlastnosti pro alergiky. Navracíme se i k osvědčeným historickým materiálům jako jsou žíně, kokos a latex.

BLOG

archív